Blog İçeriği

VPS Sağlayıcınızı Nasıl Seçersiniz?

17 Ocak 2023, Yazan 0 comment

Barındırma, verilmesi gereken bazı zor kararlarla karmaşık bir alan gibi görünebilir, ancak doğru sağlayıcı, yolculuğu pürüzsüz ve kusursuz hale getirecektir. Kararınızı vermenin ilk aşaması, sizin için en iyi olan barındırma türüne karar vermektir. Halihazırda VPS’de karar kıldıysanız, karar vermeniz gereken bir sonraki şey, VPS planınızın nasıl ölçekleneceğidir.

Elbette, bütçeniz, teknik gereksinimleriniz, uzmanlığınız ve gelecekte beklediğiniz potansiyel değişiklikler dahil olmak üzere birçok faktör devreye giriyor. Ancak durumunuz ne olursa olsun, her zaman ihtiyaçlarınıza uygun bir VPS sağlayıcısı olacaktır.

VPS Virtual Private Server Nedir?

VPS, Sanal Özel Sunucu anlamına gelir. Bu, neredeyse tamamen kendinize ait bir sunucunuz olduğu anlamına gelir. Sunucunun kendisi farklı kullanıcılar arasında paylaşılır ancak sanallaştırma yazılımı kullanılarak ayrılır. Komşularınızdan izole edileceksiniz.

VPS barındırma, Paylaşımlı Barındırmayı (Shared Hosting) geride bırakmış ancak henüz kendi Dedicated sunucularının ekstra sorumluluklarını üstlenmeye hazır olmayan projeler için genellikle doğru tercihtir.

Kendilerini “Hangi boyutta VPS’ye ihtiyacım var?” sorusunu soranlar, genellikle her büyüklükteki projenin ihtiyaçlarını karşılayan bir dizi plan seçeneğine ihtiyacı olanlardır.

VPS barındırmanın neden sizin için doğru olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Farklı VPS barındırma türleri

VPS Sunucu ve bulut arasında oturan Yeti

VPS Sunucu ve Bulut

Oyunda yeniyseniz, kendinize “en iyi VPS planı hangisi?” diye soruyor olabilirsiniz. Farklı VPS barındırma türlerinden bazılarına göz atalım.

Bulut ve Geleneksel  Barındırma Hzmeti

VPS ile bulut veya geleneksel barındırma kullanma seçeneği vardır ve çoğu sağlayıcı birini veya diğerini sunar. Bulut VPS planları ödeme açısından daha fazla ölçeklenebilirlik ve esneklik sunarken, geleneksel planlar kullanıcıların donanımlarını ve faturalarının nasıl görüneceğini bilmelerini sağlar.

Bulut ve geleneksel barındırma kullanma arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yönetilen ve Yönetilmeyen Barındırma

Dikkate alınması gereken önemli bir nokta, yönetilen veya yönetilmeyen VPS planlarına ihtiyacınız olup olmadığı ve hangi düzeyde yönetimin sizin için doğru olduğudur. Sunucunuzun yönetimi plana dahil edilmiş veya isteğe bağlı bir eklenti olarak mevcut olabilir. Bu, her plan için farklıdır ve kaydolmadan önce kontrol edilmelidir.

Yönetilen planlar, sağlayıcınız tarafından sunulan, yönetici görevlerini ve bazı özel yazılımları içeren ek hizmetleri içerir. Bu, fazladan iş yükünü kaldıracak teknik uzmanlığa veya şirket içi sunucu yöneticisine sahip olmayanlar için iyi bir seçenek olabilir, ancak bunun dışında, yönetilmeyen bir plan seçerek ekstra maliyetten kaçınabilirsiniz.

bilgisayardaki rozetler ve seçenekler

VPS Barındırma Hizmetinde Aranacak Şartlar

Piyasada farklı sağlayıcılardan çok sayıda VPS teklifi vardır. Herhangi bir VPS planını seçerken aşağıdaki faktörleri hesaba kattığınızdan emin olun.

Genel Kalite

Kullanmakta olduğumuz VPS hosting hizmetinin güvenilir, etkili ve güvenliği en üst seviyede tuttuğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu, sunucu çalışma süresi ve performansı, sağlayıcı vaadi ve para iade garantisi gibi şeylerle gösterilebilir. Web projenizin başarılı olması için çalışma süresi ve performans çok önemlidir. Web sitesi barındırıyorsanız, bu hem ziyaretçi deneyimi hem de SEO sıralaması için önemlidir.

Teklif İçeriği

Planınla tam olarak ne elde edeceksin? Burada barındırma anlaşmasının kapasitesini ve gücünü açıklayan teknik özelliklere bakmanız gerekecek. Buna CPU çekirdekleri, RAM, bant genişliği, depolama, ayrılmış IP, kontrol paneli, lisanslar, eklentiler ve aralarından seçim yapabileceğiniz işletim sistemleri dahildir.

Root (Kök) Erişimi

Sunucuları üzerinde en fazla kontrole ihtiyaç duyanlar için root erişimi bir zorunluluk olacaktır. Bu, sunucunuza en yüksek düzeyde doğrudan erişim sağlar ve yalnızca sunucuları çalıştırma uzmanlığına sahip olanlar için gerçekten yararlıdır. Bir dizi yönetim planı mevcut olduğu gibi, kök erişimi seviyeleri bir sağlayıcıdan diğerine değişebilir. Cloud Plus ile, farklı düzeylerde sunucu yönetimi ve kök erişimi içeren planlar sunuyoruz.

Plan Yapısı

Daha önce bahsedildiği gibi yönetim, sunucu ve barındırma üzerinde ekstra kontrol verebilirken, teknik yeteneğe sahip olanlar ve özelleştirme ihtiyacı olanlar için sunucu yönetimi minimumda tutulabilir. Bazı sağlayıcılar, barındırma ürününüzü yönetim, lisanslar ve kontrol panelleri içerebilen eklentilerle geliştirme şansı da sunar.

Yönetim planlarının esnek olması daha iyidir, böylece kullanıcılar kendilerine uygun olduğu zaman ve şekilde değişiklik yapma şansına sahip olurlar. Ayrıca bir kontrol paneline ihtiyaç duyup duymayacaklarını ve hangisinin en iyi şekilde çalışacağını da seçebilirler.

Sohbet desteği, fiyat etiketi

VPS Teknik Destek

Fiyatlandırma

Fiyat her zaman önemli bir husustur ve hepimizin her bir planın genel tekliflerini fiyat etiketine karşı tartması gerekir. Ayrıca, destek ve yönetim gibi gelecekte maliyetleri artırabilecek ekstra hizmetleri ve yükseltmeleri de hesaba katmamız gerekir. Bu nedenle, tüm ekstraları hesaba katmak ve bunu her şey dahil planlarla karşılaştırmak önemlidir.

Promosyon teklifleri için reklamı yapılan fiyatların yalnızca daha uzun faturalandırma döngüleri için geçerli olduğu da bazen olabilir, bu nedenle bu kontrol edilmelidir.

Dikkate alınması gereken diğer hususlar, bazı sağlayıcılarda fiyata dahil edilecek olan lisansların maliyetidir, diğerleri ise bunu bir eklenti olarak ayrıca ücretlendirecektir. Ayrıca, satın alma fiyatı her zaman yenileme fiyatı ile aynı olmayacaktır.

Ölçeklenebilirlik

Bazı sağlayıcılar, barındırma planınız için size daha fazla ölçeklenebilirlik ve daha yüksek bir plana kolayca yükseltme şansı sağlar. Cloud Plus ile herhangi bir kesinti yaşamadan aynı plan üzerinde kalarak kaynaklarınızı artırabilirsiniz.

Destek olmak

Büyük ve son derece teknik bir projeyi üstlenirken, zorluklarla karşılaştığınızda size yardım edecek birisinin orada olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, 7/24 sağlanan yüksek kaliteli destek anlamına gelir.

Sağlayıcınızın geçici, acil durum veya saatlik destek sunup sunmadığını kontrol etmeyi unutmamalısınız. Destek, barındırma bütçenizi değerlendirirken hesaba katılması gereken başka bir noktadır ve bir satın alma işlemi yapmadan önce sağlanan desteği test etmeyi de düşünebilirsiniz.

VPS asma kilit, klasör ve dosyalar

VPS Güvenlik

Barındırma Güvenliği

Güvenlik, barındırmada herkes için bir öncelik olmalıdır. Bu, sunulan ağ korumasına ve sağlayıcıların yalnızca kendi sistemlerini mi yoksa bireysel hesaplarını mı güvence altına aldığına bakmak anlamına gelir.

Bazı sağlayıcılar her plan için Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) koruması sunarken, diğerleri tüm altyapılarını ve yazılımlarını korur.

Bazı durumlarda sağlayıcılar, işletim sistemi kurulumunun bir parçası olarak güvenlik duvarları ve kötü amaçlı yazılım koruması gibi şeyler içerir. Cloud Plus, kullanıcılar planlarına Tam Yönetim’i dahil etmeyi seçtiklerinde CXS kötü amaçlı yazılıma karşı koruma sunar; aksi halde ücretli eklenti olarak seçilebilir.

Burada, sanal sunucunuzu korumanıza yardımcı olacak  bazı ek VPS güvenlik en iyi uygulamaları verilmiştir.

VPS Barındırma Yedekleme

VPS planlarına dahil olan yedek depolama tekliflerinin yanı sıra mevcut olan isteğe bağlı eklentiler de dikkate alınmalıdır. Kontrol edilmesi gereken başka bir şey de, bazı premium planlara dahil edildiğinden, tesis dışı yedekleme seçeneği olup olmadığıdır.

Cloud Plus VPS planları ile, yedeklemeler tüm planlara dahil edilirken, site dışı yedekleme depolaması, o kadar az ekstra gerektiren zamanlar için yönetilen planlarla birlikte isteğe bağlı bir eklenti olarak da mevcuttur.

Ücretsiz VPS Taşıma

Planlar ve sağlayıcılar arasında geçiş yaparken bazen ekstra bir maliyet ortaya çıkar. Ancak, Cloud Plus gibi sağlayıcılar ücretsiz geçiş sunar. Gelecekte bir noktada VPS’den Dedicated Hosting‘e geçme olasılığını ve bunun ne kadar kolay yönetilebileceğini de düşünmeniz gerekebilir.

VPS Barındırma Planınızı Akıllıca Seçin

Bu noktada muhtemelen hepimizin cevaplamaya çalıştığı soru, en iyi VPS sağlayıcısı hangisidir? Tabii ki, bu bir dereceye kadar ev sahipliği yolculuğunuzun bu aşamasındaki özel gereksinimlerinize bağlıdır.

VPS sağlayıcıları arasında birçok fark vardır, bu nedenle seçeneklerinizi dikkatlice tartmak için zaman ayırmanız en iyisidir. Her kutuyu işaretleyen ve size ihtiyacınız olan tüm güvenceyi sunan bir sağlayıcı bulduğunuzda, gidilecek adresin bu olduğunu bilirsiniz.

Cloud Plus’da, her müşterinin yönetim, kontrol paneli (cPanel vb.) ve hatta her büyüklükteki projenin gelişmesine izin veren cPanel lisansları açısından ihtiyaç duyduğu özellikleri seçebileceği şeffaf bir fiyatlandırma yapısı sağlıyoruz. Dört VPS planımız, giriş seviyesinden üst düzey barındırma gereksinimlerine kadar her şeyi kapsar.

Üzerinde çalıştığınız proje ne olursa olsun, her gereksinimi ve bütçeyi karşılayabilen VPS barındırma planları seçeneklerimize bir göz atın.

Kaynak: namecheap

Cloud VPS

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *